FESTIVAL DELLA CANZONE ARBERESHE   Comune di San Demetrio Corone (CS)

| Index | Amministrazione Comunale | Associazione Culturale Festival della Canzone Arbėreshe | Comitato Organizzatore | Direzione Artistica | Spazio Artisti | Il Festival nella Storia | Albo d' oro | Ultima Edizione | Regolamento | News | Rassegna Stampa | Archivio | Arbitalia | Arberia.it | San Demetrio Corone |

FestivalArbėresh

RASSEGNA STAMPA 2001

20° FESTIVAL DELLA CANZONE ARBERESHE

NGA TRADITA E PAVDEKSHME:

 

MĖ 18 GUSHT 2001, NĖ SHĖN MITĖR TĖ KALABRISĖ MBAHET FINALJA E FESTIVALIT TĖ XX-tė TĖ KĖNGĖS ARBĖRESHE

GJAKU I SHPRISHT RRJEDH DHE MBA GJALLĖ SHPIRTIN E ARBĖRIT DERI NĖ AMSHIM

 

·        Kėnga Arbėreshe nė shekuj dhe sot - e bėn tė pambaruar Krenarinė Tonė Kombėtare

·        Kolegji «Shėn Adriano» - vatėr e pashuar e Kulturės Arbėrore

·        Zėri i Rinisė Arbėreshe - kushtrim pėr qėndresė dhe pėr bashkim kombėtar

·        14 kėngėt finaliste, qė Kėshilli Artistik i Festivalit i zgjodhi nga 22 kėngėt e paraqitura, konkurrojnė pėr tri ēmimet e para

·        Fituesja e Festivalit tė vjem - Xaira Toēi (Zaira Toci) sivjet konkurron si kantautore - autore e tekstit, muzikės dhe interpretuese e kėngės «Vallėzon Arbėresha»

·        Nė shumė vendbanime arbėreshe - anekėnd Arbėrisė po mbahen manifestime kulturore tė Traditės sė Shenjtė Arbėrore

Shkruan: ENGJĖLL KOLIQI

Romė, 16 gusht 2001 (Bota Sot - QIKSH Albeuropa)

     Tė shtunėn, mė 18 gusht 2001, nė Shėn Mitėr (San Demetrio Corone) tė Kalabrisė mbahet finalja e Festivalit tė XX-tė tė Kėngės Arbėreshe. Ėshtė ky njėri nga manifestimet e mėdha dhe tė frytshme, qė mbi 550 vjetė po mbajnė gjallė Shpirtin e Arbėrit, me Traditat e Shenjta dhe tė Lavdishme Kombėtare. Si argumentim i kėtij konstatimi, mjafton tė pėrmendet fakti se shumica e artistėve qė do tė kurorėzojnė, tė shtunėn mbrėma Festivalin Jubilar - tė njėzetin me radhė tė Kėngės Arbėreshe, sapo janė kthyer nga kremtimi i 550 vjetorit tė mbėrrijtjes sė Arbėreshėve dhe tė themelimit tė vendbanimit arbėresh - Kontesha Entellina (Contessa Entellina), nė Rrethin e Palermos - nė Sicili. Qė nga mbėrrijtja e tyre nė Itali - Arbėreshėt me plotpėrkushtueshmėri dhe me njė fanatizėm patriotik, kishin filluar tė organizohen nė ruajtjen e kulturės dhe tė traditave kombėtare.  Sė paku tri herė brėnda vitit: nė kohėn e Pashkėve, nė gusht dhe nė kohėn e Kėrshėndellave e tė Vitit tė Ri - nė vendbanimet arbėreshe organizoheshin kėndime, vallėzime dhe lojėra popullore tė Traditės Arbėrore, duke mbajtur gjallė kėshtu shpirtin arbėror dhe gjuhėn, kulturėn e traditat e lavdishme kombėtare. Janė kryesisht kėto manifestime kulturore qė bėnė qė edhe sot Arbėreshėt tė flasin gjuhėn e tyre (arbėrishte - shqipe), dhe mrekullitsht t'i shpėtojnė asimilimit.

     Festivali i Kėngės Arbėreshe kishte filluar nė vitin 1980, me nismėn e avokatit Zef D'Amiko (Giuseppe D'Amico), nė Kolegjin «Shėn Adriani» nė Shėn Mitėr (San Demetrio Corone) - nė Rrethin e Kozencės, nė Kalabri, aty ku i Madhi Jeronim De Rada dhe shumė personalitete qė mbajtėn gjallė Shpirtin e Arbėrit, ishin shkolluar - aty ku pushojnė nė amshim eshtėrat e De Radės. Pra, finalja e Festivalit tė Kėngės Arbėreshe, jorastėsisht, mbahet nė Tempullin e Diturisė (tė arsimit e tė kulturės) Arbėreshe. Sikurse viteve tė mėparshme, poashjtu edhe kėtė vit, Festivali organizohet nėn patronatin e Administratės sė Bashkisė sė Shėn Mitrit, nė krye tė sė cilės qėndron i nderuari i palodhshėm  Sen. Cezar Marini (Cesare Marini).

Drejtor Artistik i Festivalit ėshtė i famshmi i pandalshėm e i palodhshėm Prof. Pino Kakoca (Pino Cacozza), ndėrkaq Delegat Administrativ ėshtė Gjenar De Ēiko (Gennaro De Cicco). I ngarkuar pėr lidhjet dhe komunikimin me artistėt dhe Kėshillin Artistik tė Festivalit ėshtė Ernest Januci (Ernesto Jannuzzi).

     Sikurse viteve tė mėparshme, poashtu edhe nė finalen jubilare - tė njėzetėn, tė Festivalit tė Kėngės Arbėreshe - zėri i rinisė arbėrore do tė jetė kushtrim i pėrhershėm pėr qėndresė tė palėkundėshme nė ruajtjen e traditave tė lavdishme arbėrore dhe pėr njė bashkim tė mirėfilltė mbarėkombėtar - thonė organizatorėt e Festivalit. Ky Festival, veē dėfrimit dhe afirmimit kulturor tė artistėve tė rinj, ka ndikuar dhe po ndikon vazhdimisht edhe nė shtimin e patriotizmit dhe tė ruajtjes sė lavdisė sė traditave tona kombėtare dhe tė pastėrtisė e madhėshtisė sė Shpirtit tė Arbėrit. Ky Festival po i mundėson rrjedhė tė pambarueshme Gjakut tė Shprisht pėr t'i garantuar pavdekshmėrinė Shpirtit tė Arbėrit.

     Kėshilli Artistik i Festivalit, pasi ka shqyrtuar, me njė analizė tė gjithėmbarshme, 22 kėngėt e paraqitura, ka zgjedhur 14 kėngėt konkurruese pėr mbrėmjen finale. Nė finalen e Festivalit tė Kėngės Arbėreshe 2001, tė shtunėn mbrėma, do tė konkurrojnė kėto kėngė, autorė dhe interpretues:

 

1. Me detin "JON" tek zemra - teksti e muzika: Franēesk Skarvaljone (Francesco Scarvaglione)

kėndojnė: Franēesk, Kozimo dhe Damian Skarvaljone (Francesco, Cosimo e Damiano Scarvaglione)

 

2. Njė kėng' e lirė - teksti: Gjenar Tavolaro (Gennaro Tavolaro)

muzika: Fabricia Dragone (Fabrizia Dragone)

kėndon: Fabricia Dragone (Fabrizia Dragone)

 

3. Donja se kjo kėngė... - teksti: Adriando Ponte, Viki Makrģ e Gjina Rotondaro (Adriando Ponte, Vicky Macrģ e Gina Rotondaro)

muzika: Aleksandėr Paloli

kėndojnė: "Vuxhet Arbėreshe" (Zėrat Arbėreshe)

 

4. Sy me lot - teksi e muzika: Mario Dramisino

kėndon: Mario Dramisino

 

5. Ishe ti vashėz - teksti: Vinēenc Guljanone (Vincenzo Guaglianone)

muzika: Vinēenc Gualjanone e Antonio Frega

 

6. Jam njė nga ju - teksti: Antonella Pelilli (Antonella Pelilli)

muzika: Mikel Galasi (Michele Galassi)

kėndon: Grupi "La Kamastra"

 

7. Ndėn njė qilli me yllės - teksti e muzika: Kristian Jakovelli (Criastiano Iacovelli)

kėndon Grupi "Qifti Arbėresh"

 

8. Njė trėndafile e thatė - teksti e muzika: Enrik e Maria Rozaria De Leo (Enrico e Maria Rosaria De Leo)

kėndon: Dhimitėr Makrģ (Demetrio Macrģ)

 

9. Shqipėria s'mund pres - teksti: Rozella Stamati (Rosella Stamati)

muzika: Pierpino Stamati

kėndon: Rozella Stamati, me Grupin "Pllatani"

 

10. Jam kėtu - teksti e muzika: Egert Pano

kėndon: Egert Pano

 

11. Shpirti - teksti e muzika: Mikel Lobakaro (Michele Lobacaro)

kėndon: Grupi "Skanderband"

 

12. Vallėzon Arbėresha - teksti e muzika: Xaira Toēi (Zaira Toci)

kėndon: Xaira Toēi

 

13. Shokut - teksti e muzika: Gjenar Rico - (Gennaro Rizzo)

kėndojnė: Gjenar Rico e Franēeska De Leo (Francesca De Leo)

 

14. Njė vuxhe e re - teksti: Katerina Bloize (Caterina Bloise)

muzika: Anton Franku (Antonio Franco)

kėndojnė: Katerina e Mikel Bloize (Caterina e Michele Bloise)

 

      Siē shihet, fituesja e Festivalit tė XIX-tė (tė vitit tė kaluar) - Xaira Toēi, sivjet vjen nė konkurrencėn finale tė Festivalit Jubilar, si kantautore. Xaira, kėsaj radhe vetė e ka shkruar tekstin dhe e ka komponuar muzikėn e kėngės sė saj, qė i ka dhėnė njė titull mjaft domethėnės - "Vallėzon Arbėresha". Edhe fitueset tjera tė Festivalit tė vjemė: Rozella Stamati e Fabricia Dragone vijnė si kantautore, por njėra ka shkruar vetėm tekstin, kurse tjetra e ka komponuar muzikėn e kingės sė saj, por me tekst tė tjetėrkuj. Juria e Festivalit, si zakonisht do t'i vlerėsojė kėngėt dhe do t'i ndajė tri ēmimet e para tė konkurrencės zyrtare, si dhe ēmime tė tjera qė japin institucione dhe persona juridikė tė jetės shoqėrore-kulturore arbėreshe. Vlera e tri ēmimeve tė para do tė jetė: Vendi i parė - ITL. 2.000.000, vendi i dytė - ITL. 1.000.000 dhe vendi i tretė - ITL. 500.000.

     Tradicionale nė Festivalin e Kėngės Arbėreshe, tashmė ėshtė bėrė edhe pjesėmarrja e artistėve me famė, jashtė konkurrencės zyrtare. Ndėr mysafirėt e nderit, sivjet do tė jenė: "Astčria" - grup i muzikės popullore greko-salernitane, nga Sternatia e Leēes, Kataldo Perri (Cataldo Perri) - kantautor dhe studiues i pasionuar e i famshėm i muzik137s popullore arbėreshe, "Mimoza" - qendėr arbėreshe e vallėzimit, si dhe grupe e solistė tė tjerė. Organizatorėt po bėjnė pėrpjekje qė nė finalen jubilare tė Festivalit tė fusin edhe ndoj mysafir nga mėrgata e re shqiptare, me ndoj kėngė shqiptare.

     Festivali tradicional i Kėngės Arbėreshe, qė mbahet ēdo vit (gjatė muajit gusht) nė Shėn Mitėr, nė fakt ėshtė kurorėzimi i tė gjitha manifestimeve kulturore-muzikore tė arbėreshėve, qė janė tė shumta dhe mbahen pothuajse nė tė gjitha vendbanimet arbėreshe - anembanė Arbėrisė. Kėtė Festival mund ta cilėsojmė si kryevepėr tė Kulturės Arbėreshe, gjegjėsisht - si Kryemrekullia Arbėrore. Autori i kėtij shkrimi, bashkė edhe me pėrfaqėsues tė tjerė tė Lidhjes Shqiptare nė Itali, sivjet do ta pėrcjellė Festivalin Jubilar tė Kėngės Arbėreshe. Tė gjithė bashkė do tė kėndojmė e do tė vallėzojmė.